Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dendrocida v Horních Počernicích

Jak vnímáte rozsáhlé kácení, které se chystá v parku Chvaly a v Nolčově parku v rámci projektu, který můžete najít pod kouzelným slůvkem revitalizace na str. 4-5 v krátkosti zde a podrobně je projekt rozpracován zde - včetně tabulky dřevin, určených k vykácení?

Říkáte si, že je to jedno, protože k Náchodské stejně nechodíte a nebudete chodit odpočívat, nebydlíte tam, netýká se vás to, takže budete mlčet? Nebo dokonce vnímáte kácení jako dobrý nápad a těšíte se na nový park s květinami?

Když jsem to v prosinci četla, vypadal projekt docela sympaticky - pod pojmem náletové dřeviny se většinou rozumí pár proutků, rašících někde mezi vzrostlými stromy – takže kácení takových dřevin nikdo nevnímá jako tragédii a proti kytičkám s pergolou nikdo nemůže nic namítat.

Podle mých informací po poslední schůzi, kde se toto probíralo v rámci Strategického plánu, se však jedná o 36 stromů, podle tabulky plánu kácení (viz výše odkaz), je těch stromů ještě více. Z velké části vzrostlých a zdravých stromů, které dodávají území clonu proti hlučnosti a prašnosti, tak vzácné mikroklima s vlhkým stínem, poskytují útočiště ptákům i hmyzu.

Navíc možnost kácení byla zmíněna p. Šefčíkovou zde v srpnu, což je v rozporu s doporučením Ministerstva životního prostředí o době vegetačního klidu a zákazu kácení do podzimu, viz kácecí vyhláška, která platí od jara 2015 - zde.

Právě tyto stromy smiřují zdejší obyvatele s bydlením u hlučné výpadovky tím, že mají aspoň krásný výhled do zeleně. Nyní se jim výhled uzavře gabionovou zdí – nepěkným moderním morem nasypaného kamení v pozinkovaných klecích, které hyzdí okraje dálnic a od zdi se jim bude ještě ke všemu odrážet hluk ze silnice a rezonovat v domech, a to i když zeď bude porézní a zvlněná, ale odrazem též dostanou další dávku exhalací.

Kácení zdravých stromů proto, aby ustoupily nové parkové cestičce, když stará je o 5 m dále, či ustoupily výstavbě 1,4 m vysoké neestetické gabionové zdi, která park stejné od hluku neodstíní, pokládám za zlý sen. Ponechám na vašem uvážení, kdo a proč může propagovat výstavbu parku v místech, kam nikdo nebude chodit, i kdyby se tam udělala rajská zahrada a přikývnout takové dendrologické zkáze.

Udělejte si do těchto lokalit vycházku a prohlédněte si stromy, které jsou označeny oranžovou barvou, prohlédněte si jejich zdravotní stav, označený jako "za zenitem" a vnímejte i toto místo.  Není lepší, když tam zůstanou tyto krásné stromy a provede se jen ořez, konzervace a údržba, případně se dosadí stínomilné květiny, odpovídající biotopu dané lokality?

Prosím o pomoc hlavně vás, kterým v srdci zůstala úcta a láska ke stromům. Nebuďme lhostejní! Stromy rostou desítky a stovky let a jsou zničeny v pár minutách, přičemž stínu těch nových a odpočinku pod rozrostlou korunou už se nikdo z nás asi nedožije. Nevěřte řečem o tom, jak za 10 let tam budou vzrostlé stromy nové.

V případě nezbytného kácení zdravých dřevin je přece možnost stromy do 30 cm průměru přesadit - ale proč přesazovat stromy v parku? Kde jinde by měly být? Toto řešení je vhodné tam, kde musí ustoupit nutné výstavbě. Tady si je však ponechme a buďme rádi, že je tam máme. Nenechme rozhodovat o jejich kráse a vhodnosti nějakou firmu či nekompetentní osoby.  Běžte, seznamte se s nimi a udělejte si svůj názor sami!

Mgr. Dana Bočková

Na snímcích vidíte stromy určené ke kácení

Navazující články:

Otevřený dopis V. Hoška v reakci na článek paní radní pro životní prostředí Mgr. Aleny Ševčíkové

Nezávislý posudek stavu dřevin, určených k vykácení od Ing. Richterové - část 1 a část 2

Stanovisko MHMP k problematice parků v Počernicích

Připomínky, které podal spolek Chvalská ve věci kácení stromů v počernických parcích, podpořené oponentním posudkem zdravotního stavu některých stromů Ing. Richterové

Kdo za to může aneb Odmítnutí 10 miliónů korun

Bojím se lidí, kteří kácí stromy

Odpověď p. radní Šefčíkové

Stanovisko emeritní učitelky Přírodovědné fakulty ke kácení v pražských parcích

 

1.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg