Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bazén v Horních Počernicích

Plavecký bazén v Horních Počernicích

Když jsem založila stránku na Facebooku Horní Počernice a okolní čtvrti, byla jsem překvapená, kolik lidí by si přálo koupání. Lidé zde pamatují venkovní koupaliště na Xaverově a v rybníku Eliška (Koupaliště) a nostalgicky na něj vzpomínají.

Proti koupališti nemám nejmenší a s radostí ho uvítám, je však třeba uvážit náklady a efekt. Na Lhotě mi ukazovali statistiky koupacích dnů, kdy těch, kdy je skutečně opravdu takové teplo, že to přiláká k vodě velké množství lidí, je velmi málo, většinou se ta čísla pohybovala okolo pouhých 35 dnů v roce. Též sleduji kvalitu v rozborech vody v rybníku Eliška, kdy s oteplením se namnoží koliformní bakterie (fekální streptokoky) a koupání se nedoporučuje. Jestli by se to dalo odstranit, je otázka. Ve studních je to docela problém. Pokud uvážím ryby zde a jejich krmení a znečištění Svépravického potoka, který do rybníku přitéká, mám obavy, jestli by pouhé odbahnění rybníka stačilo, abychom se těchto baktérií zbavili, a jestli bychom tu pak neměli krásné přírodní rybniční koupaliště, ve kterém se většinu roku koupat nedoporučuje pro kvalitu vody.

K umělým koupalištím: nikdy jsem se nedozvěděla, proč tu vlastně bylo koupaliště na Xaverově zrušeno. Sleduji též snahu zachránit úvalské koupaliště, které bylo nutno dotovat i přes provozovatele městem, nakonec se zavřelo, protože je nutná rekonstrukce. Úvaly zvažují, zda udělat biotop jako v Radotíně, nebo obnovit  to původní. Odhadované náklady na obě varianty se pohybují přes 30 mil. Navíc nemohou používat do koupaliště potoční vodu, protože je kvalitativně nevhodná.

A nyní bazén: v průzkumu problémů, který pořádala radnice v r. 2014 (a již není na webu Počernic), lidé mohli hlasovat a bazén jednoznačně vedl – v dalších anketách se jako hlasovací položka již neobjevil. I v anketě na Facebooku lidé jednoznačně preferovali ze 3 možností (bazén – sportovní hala – nic) právě bazén. Přesto byli zastupitelé proti, když se na tam o bazénu začalo hovořit a p. starostka argumentovala náklady na akvapark na Jižním Městě, které dosáhly 600 mil. a dodnes je městská část JM za tento předražený výdaj právem pranýřovaná. Myslím, že tu nikdo nechce obří předražený akvapark a stačil by menší bazén, jako mají na Pražačce nebo v Čelákovicích.

Podívala jsem se na náklady takového bazénu a promluvila s provozovateli, kteří byli ochotni se o nich pobavit.

Bazén v Čelákovicích se podařilo vybudovat v nákladech cca 35 mil., ale již je to delší doba. Provoz tohoto bazénu činí ročně podle jeho provozovatele Ing. Bambase se vším všudy 5 – 6 mil. ročně, z čehož je potřeba dotovat 1,5-2 mil., zbytek nákladů si bazén na sebe vydělá sám. Náklady na vybudování nového bazénu odhaduje v dnešní době kolem 70-100 mil. dle velikosti a počtu bazénů.

Centrum v Říčanech Na Fialce je komplex, kde se nachází i kino, sportovní hala, cvičební sál, sauny, masážní salón, místnosti pro kroužky a restaurace. Náklady na realizaci centra byly dle p. Basíka 130 mil. vč. pořízení pozemků. Náklady na provoz bazénu jsou 6 mil. ročně.

V bazénu na Pražačce uvádějí provozní náklady 5-6 mil., z nichž dostávají dotace od magistrátu 0,5 mil. a 2 mil. činí jejich tržba, zbytek dorovnává městská část.

Pokud mám tedy tyto informace, ale současně slyším, jak drahý by byl provoz, aniž má kdokoliv nějaká konkrétní data, ale buduje se sportovní hala, která bude sloužit sice převážně dětem jako tělocvična, ale určitě může být využita též sportovci a mimoškolními kroužky, a současně s ní se hovoří i o vybudování haly pro gymnastky u Sokola, venkovním sportovním hřišti u Božanovské a o další velké sportovní hale pod Canabou,  jejíž objem a náklady, jak jsem naposled slyšela z různých zdrojů, jsou 75-110 mil. bez pozemku, těžko mne to přesvědčí, že bazén tu z ekonomických důvodů postavit a provozovat nelze. Zejména, když nikdo nepředstavil náklady, kolik bude třeba na vybudování a provoz těchto aktivit.

Věřím, že bazén by využila široká veřejnost, děti, důchodci, sloužil by k rehabilitaci a vodním sportům. Myslím, že o těchto projektech by mělo rozhodnout referendum a ne lobbisti, haly by měly stát tam, kde nedojde k zastavování zeleně a nelze protěžovat pouze halové sporty.

Dana Bočková